Genel

Yeni nesil yapay zekâ asistanlarına 450 milyon dolar yatırım

Üretken yapay zekâ yani bugün ChatGPT tarzında çalışan yapay zekâ teknolojilerine yatırımlar giderek artıyor. Şimdi sıra asistan tarzında çalışan üretken yapay zekâ teknolojilerine geldi.

Özellikle bu yıl yapay zekâ sohbet robotlarına ilgi patlama yaptı ve adeta yatırım yağıyor. Ağırlık sohbet robotlarından yana olsa da belki de bu trendin öncüsü sayılabilecek dijital asistanlar da yatırımlardan payını alıyor.
Yapay zekâya 450 milyon dolar
Gelen bilgilere göre yeni nesil yapay zekâ asistanları üzerinde çalışan Anthropic girişimi C serisi fonlama turunda toplamda 450 milyon dolarlık yatırım aldı. Yatırımcılar arasında Google, Salesforce ve Zoom gibi isimler yer alıyor.

Girişim Claude adını verdiği bir dijital asistan üzerinde çalışıyor ancak bildiğimiz Siri tanımından oldukça farklı. Örneğin Claude kendisine verilen binlerce bilimsel materyali analiz ederek araştırma raporları hazırlayabiliyor.

Diğer taraftan yapay zekâ araştırmalarının faydaları ve güvenliği ile ilgili araştırmalar yapacak bir ekip de kurulmuş. Böylece sohbet robotlarının veriyi işlerken izlemesi gereken yol çizilecek ve sektöre yardımcı olacak. Elde edilen yatırım teknolojilerin daha da iyileştirilmesi için harcanacak. Girişim Claude asistanını isteyen firmalara açmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir