Genel

Yapay zeka ile yapılmış sahte Pentagon patlaması 500 milyar dolar kaybettirdi

Yapay zeka tarafından üretilen sahte Pentagon patlaması fotoğrafı, onaylanmış Twitter hesapları acılığıyla hızla yayıldı. Gerçek sanılan patlama piyasaları olumsuz yönde etkiledi.

Pentagon’da yapay zeka tarafından üretildiği iddia edilen sahte bir patlama fotoğrafı sosyal medyada hızla yayılarak kullanıcılar arasında büyük bir kafa karışıklığına ve ABD borsasında kısa süreli bir satış dalgasına yol açtı. Yayılan fotoğraf medya kuruluşları tarafından gerçekmiş gibi paylaşıldı ve olayın etkisi daha da büyüdü. Bu durum, yapay zeka içeriğinin tespiti konusundaki eksikliği bir kez daha gözler önüne seriyor.
Sahte Pentagon patlaması

Pentagon’un dışında dumanların yükseldiğini gösteren sahte fotoğraf, Rus devlet medya kuruluşu ve diğer hesaplar tarafından bölgede bir patlama meydana geldiği iddialarıyla birlikte paylaşıldı. Olayın gündeme gelmesinin ardından İtfaiye Departmanı durumu yalanlayan bir tweet atmış olsa da zarar çoktan verilmişti.
Fotoğrafın yayılmasıyla ABD borsalarındaki hisse senetleri kısa bir süreliğine düşüş gösterdi, ancak fotoğrafın bir aldatmaca olduğu ortaya çıktıktan sonra toparlanma hızlı oldu. Bu kısa süreli satış işlemlerinden kaynaklı 500 milyar dolarlık bir dalgalanma ortaya çıktı.

Onaylı hesaplar

Twitter, özellikle sahte görsel veya videoların yayılması için elverişli bir ortam zira bu platform sadece bir sosyal ağ değil aynı zamanda dünyanın her yerinde insanlar için bir haber kaynağı niteliğinde. Mavi tikli sahte @BloombergFeed hesabı tarafından paylaşılan sahte Pentagon patlaması görseli, dikkatsiz gözler için gerçek sanılacak kadar “gerçekçi” görünüyor.

Dolayısıyla akıllara Twitter’da herkesin satın alabildiği “mavi tik” ve yarattığı zararlar geliyor. Üstelik mavi tikli hesapların gösterimi de algoritma tarafından teşvik ediliyor. Bu nedenle ücretli “trol”, “bot” veya “sahte” hesaplar hiç olmadığı kadar fazla kitleye ulaşma gücüne erişiyor. Gerçek sanılan tweet’ler büyük hızla yayılarak sadece birkaç saatte milyonlarca kişi tarafından görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir